Робочий день із заступником Міністра освіти і науки України Андрієм Вітренком

5 червня 2026 року, директор Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації Олександр Лончак разом із заступником Міністра освіти і науки України Андрієм Вітренком, після проведення засідання Ради ректорів закладів вищої освіти регіону, продовжили роботу в громадах Білгород-Дністровського та Одеського районів. Упродовж дня відвідали Маяківську та Мологівську громади, а також місто Білгород-Дністровський.

Особливу увагу приділено розвитку сучасного освітнього середовища, впровадженню принципів безбар’єрності та реалізації інфраструктурних проєктів у сфері освіти, що фінансуються за рахунок державної субвенції та в межах інструменту Європейського Союзу Ukraine Facility. Завдяки цим ресурсам громади отримують можливість будувати та модернізувати укриття, оновлювати харчоблоки, створювати безпечне та сучасне освітнє середовище для учнів і педагогів. А таком акцент на питанні енергетичної автономності закладів освіти. Як повідомив заступник Міністра освіти і науки України Андрій Вітренко, Міністерство освіти і науки України спільно з Міністерством енергетики реалізують програму із забезпечення енергостійкості закладів освіти, на яку передбачено 1,3 млрд грн. Програма передбачає впровадження рішень із резервного та альтернативного енергозабезпечення – генераторів, акумуляторних систем, інверторів, сонячних панелей та інших технологічних рішень для забезпечення безперервної роботи закладів освіти навіть в умовах можливих відключень.

Під час відвідування Гімназії №7 міста Білгорода-Дністровського учасники ознайомилися з роботою сучасного укриття, облаштованого в межах швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Захисна споруда розрахована на 570 осіб та оснащена вентиляцією, доступом до інтернету, санітарними кімнатами й усім необхідним для безпечного перебування учасників освітнього процесу. Також було оглянуто модернізований харчоблок опорної кухні, який забезпечує якісне харчування школярів громади.

Також Андрій Вітренко та Олександр Лончак відвідали Ліцей №1 міста Білгорода-Дністровського – заклад, який у червні 2025 року був фактично зруйнований внаслідок удару російських балістичних ракет. Тоді загинули троє працівників ліцею, ще понад десяток людей отримали поранення. Трагедія стала болючою втратою для всієї освітянської спільноти Одещини.Попри наслідки ворожої атаки, громада та освітяни змогли забезпечити безперервність навчання. У 2025/2026 навчальному році для понад пів тисячі учнів ліцею освітній процес було організовано на базі Гімназії №7 міста Білгорода-Дністровського. Навчання відбувалося у другу зміну із застосуванням змішаного формату, що дозволило зберегти доступ дітей до якісної освіти. Історія Білгород-Дністровського ліцею №1 стала прикладом незламності української освіти: ворог може руйнувати будівлі, але не здатен зруйнувати прагнення наших дітей навчатися, а педагогів – навчати.

У Маяківському ліцеї увагу зосередили на впровадженні сучасних освітніх рішень, розвитку інклюзивного середовища та енергонезалежності закладу. Тут функціонують укриття, ресурсна кімната, цифровий центр для подолання освітніх втрат, створений за підтримки UNICEF, а також осередок викладання предмета «Захист України».

Окремо обговорено реалізацію державної політики щодо розширення мережі безпечних освітніх просторів та будівництва укриттів. У 2026 році на створення безпечних умов держава передбачила понад 6,0 млрд грн субвенції: 5,0 млрд грн на заклади загальної середньої освіти та 1,0 млрд грн на заклади дошкільної освіти. Ці кошти спрямовуються на будівництво та модернізацію захисних споруд у школах по всій країні. 

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко підкреслив, що сьогодні держава забезпечила громади необхідним фінансовим ресурсом для реалізації проєктів з будівництва укриттів та модернізації освітньої інфраструктури.

Водночас відповідальність за своєчасне освоєння коштів, якість виконання робіт та дотримання затверджених графіків лежить безпосередньо на замовниках і виконавцях робіт на місцях. Усі проєкти мають реалізовуватися відповідно до визначених темпів і бути завершені у встановлені строки.

Робочі зустрічі на місцях ще раз підтвердили: попри всі виклики воєнного часу, система освіти Одещини залишається стійкою та орієнтованою на розвиток.