Інклюзія



Тренінговий центр обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» (м. Одеса, вул. Ясиновського, 3а)

Розвиток інклюзивної та спеціальної освіти є одним з пріоритетних напрямків розвитку освіти Одещини. 

З кожним роком в області  розширюється мережа закладів освіти всіх типів з інклюзивними групами та класами, в яких діти з особливими освітніми потребами здобувають  освіту відповідного рівня у комплексі з корекційними та реабілітаційними послугами.

 2016 рік2017 рік2018 рік2019 рік2020 рік
Кількість класів з інклюзивним навчанням782054797551093
Кількість в них дітей з ООП12746577311471875

Для супроводу дітей  з ООП в освітньому процесі працює понад півтори тисячі асистентів вчителів ( вихователів).

Водночас в області утворено розгалужену мережу інклюзивно – ресурсних центрів на рівні 40 територіальних громад, міст та районних центрів області та Одеський обласний центр підтримки інклюзивної освіти на базі КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради». Облаштовано 43 медіатеки та 198 сучасних ресурсних  кімнат.

Органи управління освітою роблять впевнені кроки у реформі освітніх послуг дітям з особливими освітніми потребами.

Звичайно, ми стикаємося з викликами, які спільно намагаємося долати.

Найголовніші виклики – це відсутність спеціалістів – дефектологів, корекційних педагогів (особливо у сільській місцевості) для надання корекційних послуг дітям з особливими освітніми потребами за місцем проживання, упереджене ставлення до дітей  з боку учнів та їх батьків, учителів (неготовність сприйняття та нерозуміння, що робити з такими дітьми)  та велика потреба у практичній підготовці педагогічних працівників до роботи в інклюзивних класах, а фахівців інклюзивно-ресурсних центрів – до психолого-педагогічної діагностики розвитку дітей з ООП .

Тому ми вирішили відкрити тренінговий центр інклюзивних технологій на базі обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради».

Такий ТРЕНІНГОВИЙ ЦЕНТР  на сьогодні єдиний в Україні і стане освітньою  тренінговою  платформою для фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, педагогів, дітей та батьків з питань організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Його напрями діяльності:

–         упровадження нових діагностичних технологій у роботі фахівців інклюзивно-ресурсних центрів; 

–         школа соціальної інклюзії (включення дітей у соціум, адаптація, абілітація дітей з ООП), супровід інклюзивного навчання у закладах освіти;

–         школа відповідального батьківства (супровід дітей з ООП в сім’ях);

–         центр інклюзивного дозвілля (включення дітей з ООП в позашкільні заклади освіти);

–         центр переходу дитини з послуги раннього втручання до інклюзії;

–         робота комісії по встановленню віку дитини.

Він стане базою для практичної діяльності студентів дефектологічного, реабілітаційного, філософського та психологічного спрямування ПНПУ ім. К. Д. Ушинського, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів.