Освіта в умовах війни – це діяльність у режимі особливої відповідальності, працездатності, наполегливості, єдності, відкритості та підтримки.
Основними пріоритетами діяльності органів управління освітою, закладів освіти є формування безпечного освітнього середовища, комфортного, доступного для кожної дитини,збільшення фонду захисних споруд цивільного захисту і укриттів у закладах освіти всіх типів та формування нової масової культури – культури безпеки шляхом системного навчання учасників освітнього процесу.
У 2024-2025 навчальному році освітній процес здійснюється: у 802 закладах дошкільної освіти, 702 закладах загальної середньої освіти, 99 закладах позашкільної освіти, 27 закладах професійної (професійно-технічної) освіти, 37 закладах фахової передвищої та 17 закладах вищої освіти.
В області налагоджено тісну взаємодію у питанні формування безпекового освітнього середовища між обласною державною (військовою) адміністрацією, Головнимиуправліннями Національної поліції та ДСНС України в Одеській області та органами управління освітою і закладами освіти.
За оперативною інформацією органів управління районних державних (військових) адміністрацій, станом на 15.11.2024, загальна кількість споруд цивільного захисту та укриттів у закладах освіти, що успішно пройшли перевірку готовності та відповідності вимогам становить 1149 одиниць. Із них відповідають вимогам принципам безбар’єрності для маломобільних груп населення із забезпеченням універсального дизайну та розумного пристосування– 140 одиниць, частково – 170 одиниць (фотоматеріали додаються).
У рамках перевірки готовності до нового навчального року здійснено 1249 обстежень суб’єктів господарювання закладів освіти різної форми власності обласними комісіямиіз залученням представників Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Головного управління Національної поліції в Одеській області, Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області та служби освітньої безпеки Головного управління Національної поліції в Одеській області, у тому числі щодо наявного фонду діючих захисних споруд цивільного захисту та найпростіших укриттів, що використовуються для укриття учасників освітнього процесу на відповідність до чинних стандартів, правил та норм захисних споруд цивільного захисту.
У поточному році передбачено виконати ремонтно-будівельні роботи захисних споруд цивільного захисту 189 закладів освіти, зокрема:
– у 131 закладі загальної середньої освіти (25 – будівництво, 18 – улаштування модульних укриттів та у 88 – ремонтно-будівельні роботи);
– у 58 закладах дошкільної освіти (8 – будівництво, 14 – улаштування модульних укриттів та у 36 – ремонтно-будівельні роботи).
Систематично здійснюється робота щодо дотримання додаткових заходів збезпеки учасників освітнього процесу.
Продовжується робота щодо формування мережі класів безпеки, наразі їх 485. Поруч із роботою класів безпеки тривають заходи щодо залучення здобувачів освіти до занять в інтерактивних мобільних класах безпеки відповідно до поданих заявок від районних військових адміністрацій.
Посилюється поліцейська присутність у закладах загальної середньої освіти. Станом на 22.11.2024 у закладах працюють 73 інспектори «Служби освітньої безпеки», забезпечуючи безпечне середовище для всіх учасників освітнього процесу.
Разом з тим, у 17 територіальних громадах працюють 22 спеціаліста із безпеки в освітньому середовищі: 9 фахівців підготовлені у рамках співпраці з Організацією об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури, 13 фахівців – у рамках виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 рок № 867 «Про реалізацію експериментального проєкту «Спеціаліст із безпеки в освітньому середовищі».
Робота над формуванням безпечного освітнього середовища у кожному закладі освіти триває.